SSWIN – Instalacje alarmowe

Alarmy, Systemy alarmowe

Bezpieczeństwo to jedna z najwyżej cenionych wartości w życiu człowieka.

Chcemy chronić siebie, swoich bliskich oraz nasze mienie.

Firma Netria proponuje Państwu nowoczesne rozwiązania z zakresu SSWiN – instalacja oraz serwis – systemy alarmowe, w tym alarmy domowe, alarmy bezprzewodowe.

W szczególności polecamy systemy alarmowe z powiadomieniem na telefon z wykorzystaniem modułów GPRS, co umożliwia zdalne sterowanie systemem alarmowym oraz automatyką domową przyczynią się one do kompleksowej ochrony domu lub firmy, umożliwiają zdalną kontrolę systemu z dowolnego miejsca za pomocą komputera lub telefonu komórkowego.

W swojej ofercie posiadamy systemy alarmowe, w których funkcja dozoru jest realizowana przez szereg czujników, detektorów, kontaktronów, chroniących wnętrze domu, firmy, obiektu.

Z czego składa się system alarmowy:

System alarmowy oznaczany w skrócie jako SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu) składa się najczęściej z następujących elementów:

  • centrali alarmowej i ekspanderów (wejść i wyjść)
  • manipulatora (szyfratora, klawiatury)
  • czujek (ruchu, otwarcia, zbicia szkła, drgań, itp.)
  • przycisków napadowych, itp.
  • sygnalizatorów
  • systemów powiadamiania (modułów GSM, ethernet, dialerów itp.)
  • zasilacza systemu alarmowego (wraz z zasilaczem awaryjnym)

Centrale alarmowe

Centrala alarmowa jest „mózgiem” systemu alarmowego. Do niej trafiają sygnały ze wszystkich czujek za pośrednictwem linii dozorowych (przewodowych lub bezprzewodowych)

Zadaniem centrali alarmowej jest:

  • zbieranie i analiza wszystkich sygnałów z zewnątrz (z poszczególnych czujek)
  • archiwizacja tych sygnałów (rejestracja zdarzeń: aktywacja, dezaktywacja systemu, alarmy, awarie, itp.)
  • przekazywanie sygnałów o alarmie do sygnalizatorów, itp.
  • przesyłanie informacji o alarmie do określonych lokalizacji (np. agencja ochrony, telefon)
  • sterowanie urządzeniami zewnętrznymi (zamki, oświetlenie, itp.)

Manipulator

Manipulator nazywany także klawiaturą lub szyfratorem służy do zarządzania systemem alarmowym. Urządzenie fizycznie podłączone jest z centralą alarmową (przewodowo lub bezprzewodowo). Za pomocą manipulatora możesz uzbrajać, rozbrajać system, sprawdzać jego stan (awarie, przegląd zdarzeń, itp.) a także programować centralę alarmową. Klawiaturę najczęściej montuje się przy wyjściu z budynku (w przedpokoju, holu, itp.). W systemach alarmowych może być także kilka manipulatorów – do zarządzania strefami (np. klawiatura w sypialni na piętrze uruchamia tylko czuwanie alarmu na parterze, gdy śpimy).

Czujki

Wyróżnia się wiele rodzajów czujek. Nas interesują przede wszystkim te, które wykorzystywane są w systemach sygnalizacji włamania i napadu. Wymienić tu można zatem czujki: podczerwieni (aktywne i pasywne), ultradźwiękowe, mikrofalowe, wibracyjne, inercyjne, zbicia szkła, magnetyczne i te stanowiące kombinacje tych technik. Skupimy się na omówieniu jedynie kilku przykładowych typów czujek, które dość arbitralnie uznaliśmy za najpopularniejsze: pasywne czujki podczerwieni, czujki zbicia szkła, czujki magnetyczne i czujki dualne. Wystarczają one, aby odpowiednio zabezpieczyć obiekt przed włamaniem.

Sygnalizatory

Zraniony człowiek w pierwszej chwili wydaje z siebie krzyk. Dopiero póżniej podejmuje inne działania, wymagane przez okoliczności. W przypadku systemu sygnalizacji włamania i napadu najprostszą formą reakcji na sytuację alarmową jest uruchomienie urządzeń, które zasygnalizują alarm.

Sygnalizatory mogą być różnego typu: optyczne (czyli wykorzystujące sygnalizację świetlną), akustyczne (czyli wykorzystujące sygnalizację dźwiękową), czy też optyczno-akustyczne (czyli łączące obie te formy). Mogą być montowane wewnątrz pomieszczeń lub na zewnątrz budynków. Ich zadanie pozostaje zawsze to samo: w wyraźnie dostrzegalny sposób poinformować o zaistnieniu sytuacji alarmowej. „Krzyk” systemu alarmowego nie może pozostać niezauważony.

Powiadomienia

Funkcje monitoringu i powiadamiania są realizowane za pośrednictwem linii telefonicznej. Idea monitoringu telefonicznego polega na wysyłaniu przez centralę alarmową odpowiednich sygnałów do stacji monitorującej, czyli do urządzenia odbiorczego. Zazwyczaj obsługę monitoringu oferują agencje ochrony, gdzie informacje zbierane przez stację monitorującą są na bieżąco analizowane i gdzie podejmowana jest decyzja o konieczności ewentualnej interwencji.

Funkcja powiadamiania realizowana jest przez centralę alarmową przy pomocy komunikatów głosowych odtwarzanych przez syntezery mowy lub komunikatów tekstowych wysyłanych w odpowiednim formacie na pager czy też w formie SMS na telefon komórkowy. Dzięki temu właściciel systemu alarmowego lub upoważnione przez niego osoby, mogą być na bieżąco informowane o alarmach lub innych wybranych zdarzeniach w chronionym obiekcie.

Alarm bezprzewodowy

Systemy bezprzewodowe instaluje się zazwyczaj w obiektach już w pełni wykończonych, których użytkownicy chcą uniknąć kucia bruzd w ścianach lub prowadzenia kabli w listwach natynkowych. Koszty urządzeń są tu wyższe, zaś koszty robocizny niższe w porównaniu do systemów przewodowych.

Alarm przewodowy

Systemy przewodowe instaluje się zazwyczaj w obiektach wcześniej okablowanych lub tam, gdzie użytkownicy akceptują konieczność rozprowadzenia przewodów podtynkowo lub natynkowo poprzez wykucie bruzd w ścianach, poprowadzenia kabli w listwach natynkowych. Systemy przewodowe są bardziej niezawodne od systemów bezprzewodowych. Koszty urządzeń są w prawdzie niższe jednak w porównaniu z systemami bezprzewodowymi koszty robocizny może przekroczyć cenę systemu bezprzewodowego.

Instalacje wykonujemy w Bydgoszczy, Nakło nad Notecią, Wyrzysk, Osiek nad Notecią, Sadki, Czersk, Chojnice, Świecie, Czarna Woda, Starogard Gdański, Piła, Łobżenica, Więcbork, Tuchola