Okablowanie strukturalne

Oferujemy usługi z zakresu projektowania, audytu oraz montażu i instalacji okablowania strukturalnego (sieci komputerowe). Wykonujemy instalacje małe ( kilkanaście gniazd) jak i rozbudowane składające się z kilkunastu szaf dystrybucyjnych połączonych światłowodami składające się z kilkuset czy kilku tysięcy linii logicznych. Każdą z sieci możemy rozbudować o dedykowaną instalację elektryczną która będzie zasilała wszystkie urządzenia teleinformatyczne.

Nie mamy sztywnego cennika. Każdą instalację wyceniamy indywidualnie. Prosimy o przesłanie planów i krótkiego opisu miejsca instalacji na maila w celu uzyskania wstępnej wyceny.

 

Okablowanie strukturalne

 

 (structured cabling) – jest systemem uniwersalnego okablowania telekomunikacyjnego

przewidzianego do szerokiej gamy zastosowań.

Do najważniejszych zalet okablowania strukturalnego należy jego uniwersalność. Nie znając nawet przeznaczenia gniazda abonenckiego przy tworzeniu projektu, okablowanie strukturalne daje zawsze możliwość zmiany medium przesyłanego za jego pomocą.Okablowanie strukturalne umożliwia tworzenie

sieci komputerowych oraz dołączanie telefonów oraz innych urządzeń pracujących w sieci. Okablowanie strukturalne jest produktem złożonym z wielu komponentów, które muszą spełniać wszelkie wymogi oraz normy.

Okablowanie strukturalne daje możliwość podłączenia faxu, telefonu analogowego, telefonu cyfrowego, telefonu VOIP, komputera, drukarki sieciowej. Aby zmienić medium należy tylko przepiąć w patch panelu patch cord i podłączyć do wybranego urządzenia aktywnego. Okablowanie strukturalne poziome zbudowane jest z następujących składników: kabel instalacyjny, patch panel, moduł Keystone. Kabel instalacyjny od strony modułu zamontowany jest w puszce na lub podtynkowej, natomiast patch panel umieszcza się w szafie rackowej.

Aby okablowanie strukturalne spełniało swoją zamierzoną rolę należy odpowiedzieć na pytanie czemu ma służyć. Jeśli montujemy okablowanie strukturalne w typowym domu a będziemy wykorzystywać jedynie do przeglądania internetu i dodatkowo podłączymy telefon kategoria 5e jest w zupełności wystarczająca. Można jeśli ma ktoś większą ilość pieniędzy zainwestować w kabel kategorii 6. Oba kable mają możliwość transmisji danych 1Gb/s. Jeśli okablowanie strukturalne mamy zamiar wykorzystać w biurach gdzie często dochodzi do wymiany dużych plików pomiędzy użytkownikami warto zainwestować w kabel kategori 6A. Jest on przystosowany do przesyłu danych z prędkością 10Gb/s.

Warto również zwrócić uwagę przy projektowaniu okablowania strukturalnego na zagrożenia zakłóceń sygnału. Jeśli występują takie zagrożenia należy wykonać okablowanie strukturalne na podzespołach FTP, przy braku takich zagrożeń wybór systemu UTP jest wystarczający. Okablowanie strukturalne aby spełniać wymogi dla poszczególnych kategorii musi składać się z podzespołów spełniających owe standardy. Gdy zleceniodawca składa zamówienie na okablowanie strukturalne w danej kategorii 5e,6,6A, 7 – wszystkie jej składniki kabel instalacyjny, gniazdo RJ45, patch panel muszą zostać wykonane według tych standardów.